Tarım Kredi Kooperatifi 2017 Gübre Fiyatları

Tarım Kredi Kooperatifi 2017 Gübre Fiyatları

03Ülkemizde tarımsal üretimin gerçekleşmesini desteklemek adına kurulmuş olan Tarım Kredisi Kooperatifleri, 19.yüzyıldan yılından bu zamana kadar hizmetlerine devam etmektedir ve Gübre Fiyatları piyasasını da yönlendirmektedir. Geniş bir ağa sahip olan bu kooperatif, bünyesine üye kabul etmektedir ve üyelerinin de ekonomik menfaatini korumak adına onların meslekleri ile ilgili ihtiyaçlarını karşılamak ve en kısa ile en uzun vadeli kredi desteği sağlayabilmek amacı güderek birçok faaliyette bulunmaktadırlar.

Özellikle üreticilerin en çok gerek duyduğu ihtiyaçların arasında bulunan gübreler, Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla alınmaya oldukça özen gösterilmektedir. Buradaki güdülen temel amaç, hem gübrelerdeki kalite aynı zamanda da fiyatların uygun olabilmesidir. Tarım Kredi Kooperatifi gübre fiyatlarını 2017 yılı için şekillendirmeye başlamışsa da, döviz kurlarında meydana gelecek olan artış ya da azalışlar ile beraber, devamlı olarak güncellenmektedir.

Tarım Kredisi Kooperatifi gübrelerin fiyatlarını 2017’ye baktığımızda, en güncel olan fiyatları şu şekilde sıralanabilir.

• BAGFAS: 50 kg’lık ve 45 DAP KOMPEZE çuvallar ile satılan gübrelerin, üretici için belirlenmiş olan fiyat tam olarak 83 TL’dir.
• 20.0 KOMPEZE GÜBRE ve BAGFAS: 50 kg halinde satılan gübrelerinin fiyatı ise 57,50 TL’dir.
• BAGFAS ve 15.15 KOMPEZE GÜBRE: Üretici için 50’şer kiloluk çuvallar ile sunulan gübrenin fiyatı 60 TL olarak belirlemiştir.
• BAGFAS ve AMONYUM SÜLFAT: Aynı durumda 50 kg halinde satılan gübre, şuan için 38 TL’den satılmaktadır.
• BAGFAS ve AMONYUM NİTRAT 33 AN : 2017 yılı ile satışı yasaklanmıştır.
• BAGFAS ve KALSİYUM AMONYUM NİTRAT 26 AN: Tarım Kooperatifi gübre fiyatlarının 2017’de en son güncelleme ile beraber 50 kg’lık gübre için belirlenmiş olan fiyat 52,50 TL’dir.
• GÜBRETAŞ ve ÜRE %46 AZOT: Üreticilerin en fazla kullandığı gübrelerden olan Gübretaş, ÜRE %46 AZOT aracılığıyla sunulmakta ve fiyat olarak da 67,50 TL fiyat belirlenmiştir.
• TSP TRİPLE SÜPER FOSFAT: Yeni fiyatlara göre 50 kg’ lık hal için 75 TL` lik bir fiyat belirlenmiştir.

Tarım Kredisi Kooperatifi Gübre Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Ülkemizde çiftçilere sunulan gübrelerin büyük bir çoğunluk, başka ülkelerden ithal edilebilmektedir. Bundan dolayı, ülkelerde yapılacak olan ithalatlarda belirleyici olan döviz kurlarına bağımlı olarak, gübrelerin fiyatlarının belirlendiğini de söyleyebiliriz. Fakat, ülkemizde il veya ilçe merkezindeki fiyatlara bakıldığı zaman, gübrelerin fiyatlarının aynı olmadığını çok kolay bir şekilde görmekteyiz. Burada, gübrelerin satışa sunulana kadar ki geçen süre zarfında araya giren komisyoncular veya taşıma işlemleri için ödenen giderlerin de çok büyük bir payı bulunmaktadır.

Tarım Kredisi Kooperatifi gübre fiyatları 2017 senesi için, üreticileri zorlamayacak şekilde sisteme oturtulur kolay bir şekilde fark etmekteyiz. Tarım Kredi Kooperatiflerine üye olan şahıslar, kooperatiflere başvuru yaptıklarında onlar için hazırlanmış olan fiyat listesi ve ödemeleri gereken toplamdaki tutarlara bağlı kalarak, kredi de kullanılabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ